Garantujeme vám nejlevnější povinné ručení v Česku. S námi ušetří 90 % řidičů!

Porovnat povinné ručení online

Zelená karta

Co je zelená karta a proč je nutné ji vozit stále ve vozidle?

Zelená karta povinné pojištění

K čemu slouží zelená karta

Zelená karta je mezinárodním osvědčením o platnosti povinného ručení daného vozidla. Podle platného zákona se jedná o jediný uznávaný doklad o uzavření povinného pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Ze zákona je nezbytné mít zelenou kartu vždy ve vozidle. Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody a zelenou kartu nepředložíte (stejně tak budete-li k tomu vyzvání při silniční kontrole policií), dopustíte se přestupku a hrozí vám bloková pokuta až do výše 3000 Kč.

Pokud se v zahraničí stanete účastníkem dopravní nehody, může si policie ponechat duplikát vaší zelené karty. Doporučujeme vám proto vozit sebou ve vozidle nejen originál, ale také duplikát, ten vám vystaví vaše pojišťovna. Ušetříte si tím dost starostí v zahraničí.

Kdy obdržím svou zelenou kartu?

Pokud využijete náš srovnávač povinného ručení a sjednáte si povinné ručení online, zašleme vám zelenou kartu ihned na zadaný e-mail. Originál zelené karty vám zašleme hned zítra 20.8. poštou.

Co všechno musí být na zelené kartě uvedeno

Obsahem zelené karty musí být všechny nezbytné údaje, které musí 100% souhlasit se skutečným stavem. Každá změna musí být nahlášena pojišťovně a musí být na zelené kartě uvedena tak, aby údaje byly v každém momentě aktuální. Obsah zelené karty vyplňuje pojišťovna.

Zelená karta v zahraničí

Jak jsme si již řekli, zelená karta je mezinárodní osvědčením, jeho platnost je tedy nejen na území České republiky, ale také v zahraničí. Ze zákona je platná pro všechny státy Evropské unie (EU) a státy, které jsou uvedeny v příslušné vyhlášce ministerstva financí.

Při cestách po Evropě můžete být v klidu, zelená karta platí všude.

Státy s plnou platností zelené karty

Státy s omezenou platností zelené karty

U níže uvedených států, s nimiž má Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uzavřenou dohodu, může být platnost stejná jako ve výše uvedených zemích. Platnost zde však není automatická. Jinými slovy, záleží na konkrétní pojišťovně, zda-li tuto skupinu zemí do svého pojištění zahrne, nebo nikoliv.